Zidentyfikowano nowy defekt genetyczny w populacji bydła rasy Holstein
16.07.2015
Prosimy o przekazywanie informacji kolegom po fachu i przyjaciołom!
Zidentyfikowano nowy defekt genetyczny w populacji bydła rasy Holstein odpowiedzialny za zejścia śmiertelne wśród cieląt. Zgodnie z wypowiedziami naukowców cielęta, które odziedziczyły tę mutację w genie po ojcu i po matce padają w 100 % w pierwszych miesiącach życia na nieuleczalne problemy trawienne.
Ten nowy defekt genu nazywa się HH6 i został odkryty dopiero przed paroma miesiącami. Obecnie przypuszcza się, że mutacja pochodzi z Kanady. Ustalono, że nosicielem uszkodzonego genu był buhaj Maughlin Storm.
Dokładne informacje znajdą Państwo w oficjalnym komunikacie prasowym Niemieckiego Związku Hodowców Bydła HF (DHV). Polską wersję komunikatu znajdą Państwo poniżej.
Co to oznacza dla proponowanej przez nas oferty buhajów? Buhaj AFRIKUS RF jest nosicielem HH6 i natychmiast zostanie usunięty z oferty. Wszystkich klientów, którzy zakupili nasienie tego buhaja prosimy o wystawienie noty obciążeniowej na istniejące jeszcze porcje nasienia. Za kwotę tej noty będą mogli Państwo zakupić nasienie innych buhajów oferowanych przez firmę Błękitna Dolina lub produkty Landmans Best.
Buhaje BEAT, FIREMAN, MAIBACH, LOBACH, BOLT RF, MABANT, MACADO, SAMU zostały już zbadane, zidentyfikowano je jako niebędące nosicielami i tym samym wykluczono u nich obecność defektu.
Jutro zostaną opublikowane dalsze wyniki niemieckich buhajów i będziemy o nich informować Państwa na bieżąco. Wyniki amerykańskich buhajów również zostaną opublikowane w nadchodzących dniach i także o nich niezwłocznie poinformujemy Państwa na stronie domowej Błękitna Dolina. W przypadku kanadyjskich buhajów, zgodnie z aktualnym stanem rzeczy, na wyniki będzie trzeba jeszcze poczekać. Kanadyjskie organizacje hodowlane chcą ponownie sprawdzić procedurę przeprowadzania analiz. Z racji wysokiego rozpowszechnienia mutacji w kanadyjskiej populacji bydła takie działanie jest zrozumiałe. Jak tylko wyniki zostaną udostępnione, poinformujemy Państwa o nich!
Treść komunikatu prasowego:
Genetyczna przyczyna strat cieląt odkryta
W praktyce uwagę zwracały cielęta, które wykazywały niewystarczający rozwój połączony z brakiem apetytu i ze wzrastającą utratą sił oraz objawy biegunki i których stan nie poprawiał się pomimo intensywnych zabiegów weterynaryjnych. Grupie badawczej vit w Verden, Instytutu Hodowli Zwierząt w Kolonii, Fundacji Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Hannoverze, jak i Uniwersytetu Technicznego w Monachium poprzez intensywne badania udało się odkryć genetyczne predyspozycje do zwiększonych upadków cieląt u bydła rasy Holstein. Grupa powzięła informacje pochodzące z praktyki o niewystarczającym rozwoju cieląt podobnego pochodzenia, jak i ich nieuleczalnych, śmiertelnych chorobach biegunkowych. Dzięki udanej kombinacji praktyki dotyczącej hodowli zwierząt (MASTERRIND) oraz nauki można było zidentyfikować genetyczną przyczynę tej nieuleczalnej formy zachorowań.
W oparciu o możliwości analizy genomu, która dostarcza poszerzonej wiedzy na temat dziedziczenia u bydła, zidentyfikowany został odcinek materiału genetycznego (Haplotyp), który odpowiedzialny jest za zwiększoną śmiertelności cieląt. Grupa ustaliła również związek pomiędzy odkrytym, zmienionym regionem genomu a zaburzoną przemianą cholesterolu. Analiza pokrewieństwa wykazała, że wpływowy północnoamerykański ojciec buhajów Maughlin Storm jest nosicielem tej mutacji. Poprzez jego intensywne używanie w rozrodzie oraz jego potomstwo mutacja mogła się rozprzestrzeniać na przestrzeni wielu pokoleń międzynarodowo i w prawie całej populacji bydła rasy Holstein. Za pomocą testów mających na celu identyfikację haplotypów można z ok. 80 % pewnością przewidzieć, które zwierzęta wykazują poważne predyspozycje do zachorowania. Analizy dokonane przez vit wykazały ok. 8% częstotliwość występowania nosicieli skłonności do schorzenia w niemieckiej populacji bydła rasy Holstein. Wynika z tego, że blisko 0,16% aktualnie urodzonych cieląt jest homozygotycznymi nosicielami mutacji i choruje. Kojarzenia zidentyfikowanych nosicieli można uniknąć poprzez wykorzystanie informacji o haplotypach. Stanowi to środek dla uniknięcia strat cieląt.
Przy pomocy nowoczesnych metod analizy informacji genetycznych zawartych w genomie grupa badawcza pracuje obecnie nad identyfikacją mutacji przyczynowej, w celu zwiększenia dokładności przewidywań dotyczących nosicielstwa mutacji. Jednocześnie wyniki zostaną przedstawione na konferencji Interbull, która odbędzie się w lipcu w Orlando, aby uzgodnić dalsze międzynarodowe działania. Bezpośrednio po konferencji na stronie domowej vit zostaną opublikowane wykazy buhajów dotkniętych mutacją. Spostrzeżenia grupy badawczej i ich praktyczna realizacja umożliwiają skuteczną poprawę zdrowotności cieląt w stadach bydła i tym samym stanowią cenny wkład w dobrostan zwierząt...
10 lipca 2015 r.
DHV e.V.
Adenauerallee 174
53113 Bonn
Źródło: http://www.holstein-dhv.de/